Hlavní stránka
Zájezdy
Arménie

Velký okruh Arménií - Arménie ***Týdenní poznávací zájezd letecky z Prahy, ubytování ve 3***/4**** hotelu v Jerevanu a každodenní výlety = žádné stěhování

Jerevan – chrám Slunce v Garni – rituál pečení arménského chleba Lavash – klášter Geghard – údolí květů a zimní středisko Tsaghkadzor – jezero Sevan a klášter Sevanavank – chrámový komplex Echmiadzin – katedrála Zvartnots – poutní místo s klášterem Khor Virap – kostelík Noravank – klášter Tatev – Ashtarak – pevnost Amberd – vesnička Oshakan

Poznámka: Příplatek za jednolůžkový pokoj + 3.490,- KčHledá se doobsazení v termínu 02.05.-09.05.2020, 13.06.-20.06.2020. i 12.09.-19.09.2020

Poznámka: Občané ČR, stejně jako občané ostatních členských zemí EU, mohou od 10. ledna 2013 vstoupit na území Arménie a pobývat tam 180 dní během období jednoho roku bez víz. Avšak při sjednání zájezdu je nutné předložit kopii cestovního dokladu, jehož platnost je minimálně 6 měsíců od dobu plánovaného návratu zpět do ČR.

Program zájezdu

1. den: setkání účastníků zájezdu na letišti Václava Havla v Praze, odlet do Arménie s jedním přestupem v Evropě (možnost zajištění transferu na letiště), přílet do Jerevanu, transfer do hotelu, odpolední okružní jízda městem a prohlídka nejkrásnějších míst tohoto starobylého centra Arménie. Prohlídka města s průvodcem nás zavede k Matenadaranu – jedna ze světově nejproslulejších starověkých knihoven, která se pyšní nádhernými exponáty starověké literatury, ale také překrásnými miniaturními freskami… Prohlídka parku „Vítězství“ s nádherným výhledem na celé město se sochami Davida a Matky Arménie. Další prohlídka nás zavede ke „Kaskádovému komplexu“, budově státní opery. Závěrem neopomeneme ochutnat pravý arménský koňak v palírně ArArAt Brandy, která produkuje skvělý koňak již od roku 1887… cestou zpět do hotelu procházka po Severním bulváru a náměstí Republiky a prohlídka zpívající fontány. Nocleh.
2. den: po snídani se vydáme do podhůří Araratu. Cestou zastávka na fotografie u oblouku Charents s nádherným výhledem na Ararat. Prohlídka chrámu Garni, který byl postaven v pohanské éře Arménie králem Tr´dat v prvním století a zasvěcen bohu slunce. Chrám se stal od roku 301, kdy Arménie přestoupila na křesťanství letním sídlem králů a proto můžeme v blízkosti chrámu obdivovat pozůstatky královského paláce, zejména nádhernou dochovanou mozaiku královských koupelí. Poté se přesuneme k nádhernému rituálu pečení Arménského chleba zvaného Lavash (rituál zapsán v roce 2014 do UNESCO). Odpoledne budeme trávit v dalším architektonickém skvostu Arménie – ve středověkém klášteře Geghard (UNESCO), který je snad nejkrásnějším příkladem arménské středověké architektury 12. století. Večer návrat do Jerevanu do našeho hotelu a nocleh.
3. den: po dobré snídani započne další putování, tentokráte do údolí květů k městu Tsaghkadzor, které je nejslavnějším arménským zimním střediskem ve východní části Teghenských hor. Z lanovky budeme mít nejlepší výhled na nádhernou přírodu plnou zeleně, alpských květů a vrcholky okolních hor. Dalším programem tohoto dne bude prohlídka kláštera Kecharis a cesta k nejdelšímu Kavkazskému vulkanickému jezeru Sevan, které leží v nadmořské výšce 1.900 m.n.m. chráněné vrcholky hor vyššími než 3.000 m.n.m. Na břehu jezera budeme odpoledne obdivovat klášter Sevanavank z roku 874, který byl vystavěn na počest královy dcery Mariam. Večer návrat do hotelu v Jerevanu a nocleh.
4. den: po snídani dobře vyspaní se vydáme jen půlhodinovou cestou do místa zvaného „Arménský Vatikán“, do duchovního centra země k jednomu z největších katolických chrámů na světě – Eschmiadzin. Tento chrámový komplex je sídlem arménského patriarchy, hlavy katolické církve v Arménii. V místním „Vatikánu“ navštívíme katedrálu Zvartnots (UNESCO) s překrásnými freskami rodiny Hovnatanyů, muzeum zvané pokladnice Echmiadzinu s mimořádně cennými exponáty – svaté kopí, Noemova archa (kterou hledal patriarchát Hakob ve 4. století na vrcholcích Araratu). Odpoledne se vrátíme do Jerevanu, kde budeme mít volný večer k procházkám a nákupům, nocleh.
5. den: dnes se po snídani vydáme do Ashtarak, přímo pod horu Ararat ke klášteru Khor Virap, který je nejvýznamnějším poutním místem Arménie. Na tomto místě byl uvězněn Sv. Gregory na konci třetího století a o 14 století později zde byl vystavěn skvostný klášter s nejkrásnějšími výhledy na Ararat. Poté se přesuneme do městečka Alidzor odkud se vydáme ke kostelu Noravank (sídlo středověkých arménských umělců) a budeme pokračovat k architektonickému skvostu oblasti – klášteru Tatev, který býval nejbohatším středověkým klášterem v Arménii. Nepřekonatelná pevnost Tatev byla důležitým náboženským centrem, ale také strategickým místem královské dynastie Syunik s několika tajnými podzemními cestami. Cestu je možno absolvovat pěšky nebo lanovkou. Návrat do Jerevanu do našeho hotelu, nocleh.
6. den: po snídani se vydáme do archeologické oblasti, která hrála v neopomenutelnou roli v dějinách země. Cestou k pevnosti Amberd navštívíme kostelíček Karmravor (kterému se říká také červený kostelík), jeden z nejmenších, ale nejlépe zachovalých kostelíků byzantské doby. Poté budeme pokračovat k pevnosti Amberd. Již v době bronzové zde stála malá kamenná osada, která chránila zemi před vpády nájezdníků. Současná pevnost byla budována již od dob římských a přes křesťanské období se rozvinula až do současné rozlohy. I z této historické památky budeme mít nádherné pohledy na okolní krajinu a všudypřítomná pohoří. Poslední zastávkou tohoto dne bude vesnička Oshakan, ve které Vás okouzlí neopakovatelná atmosféra, ve které se přítomnost kloubí s minulostí, tradicemi, kulturou, výborným jídlem a vínem. Večer se vrátíme do Jerevanu do našeho hotelu.
7. den: snídaně, volný den v Jerevanu, možnost zajištění fakultativního výletu do Gyumri. Gyumri je město v severozápadní části Arménie uprostřed údolí Shirak (asi 130 km od Jerevanu). Město je známé svou multikulturalitou a barevností. Staré město Vás okouzlí úzkými uličkami s všudypřítomnými kavárničkami a krámky se zdařilými a levnými suvenýry. Gyumri je kulturním centrem Arménie a zajisté se Vám vryje do paměti.
8. den: brzy ráno transfer na letiště a odlet do Prahy s jedním přestupem (možnost zajištění transferů do místa bydliště).

červen 2020

13.06. - 20.06.20 sobota - sobota
snídaně letecky (Praha)
21 990 Kč
cena za 8 dní (7 nocí)

září 2020

12.09. - 19.09.20 sobota - sobota
snídaně letecky (Praha)
21 990 Kč
cena za 8 dní (7 nocí)
(TourOperátor: BON TON, s.r.o.)

Cena zahrnuje

  • leteckou přepravu Praha – Jerevan – Praha (s jedním přestupem), letištní taxy a příplatky, transfery klimatizovaným mikrobusem, 7 x ubytování ve dvoulůžkových pokojích v hotelu kat. 3***/4****, 6 x snídani, služby česky nebo slovensky hovořícího místního průvodce v průběhu pobytu v Arménii, pojištění CK ve sm. zák. 159/99 Sb.,  vstupy do navštívených objektů (mimo lanovek a fakultativního výletu Gyumri)

Cena nezahrnuje

  • komplexní pojištění léčebných výloh v zahraničí včetně pojištění storna 990,- Kč/os./pobyt, služby nad rámec programu (fakultativní výlety Gyumri = cca 45,- USD/os. – podmínkou jsou minimálně 4 účastníci), lanovka na Tatever cca 12,- USD, za osobu za oba směry, lanovka Tsaghkadzor cca 5,- USD za osobu za oba směry, obědy, večeře, spropitné